Ogłoszenia Płock na Ploczak.pl > Wiadomości > Jak prawidłowo troszczyć się o soczewki kontaktowe

Jak prawidłowo troszczyć się o soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to coraz popularniejszy zamiennik tradycyjnych okularów. Nowoczesne szkła kontaktowe są wygodne i praktycznie niewyczuwalne podczas noszenia oraz całkowicie bezpieczne dla zdrowia naszych oczu – pod warunkiem, że wiemy, jak o nie prawidłowo dbać. Konserwacja oraz pielęgnacja soczewek kontaktowych nie jest skomplikowana, warto jednak wiedzieć, jakich zasad przestrzegać, aby korzystając z soczewek nie zaszkodzić swoim oczom.

Jak często zmieniać soczewki kontaktowe?

Do wyboru mamy kilka rodzajów soczewek kontaktowych. Do osób, które mają mało czasu i chcą zapewnić sobie najwyższą higienę podczas noszenia szkieł, skierowane są soczewki jednorazowe. Są to szkła kontaktowe, które zakładamy rano i zdejmujemy wieczorem. Po zdjęciu nie nadają się do kolejnego użycia, powinniśmy je więc od razu wyrzucić, a następnego ranka założyć nową parę.

Drugim, popularnym rodzajem soczewek, są szkła długoterminowe, które możemy zakładać wielokrotnie. Najczęściej występują one w wersji miesięcznej, co w praktyce pozwala nam na ich noszenie przez 30 dni zanim zastąpimy je nową parą. O soczewki długoterminowe należy jednak umieć prawidłowo dbać. Do ich czyszczenia oraz przechowywania służy specjalny środek do dezynfekcji soczewek, płyn Renu Multiplus.

Decydując się na soczewki kontaktowe należy obowiązkowo przestrzegać długości czasu ich noszenia. Nie należy więc ponownie zakładać soczewek jednokrotnego użytku oraz nosić dłużej soczewek długoterminowych niż jest to zalecane przez ich producenta. Niestosowanie się do tych zasad może bowiem grozić poważną infekcją oczu, ich podrażnieniem oraz koniecznością powrotu do tradycyjnych okularów.

Produkty do pielęgnacji soczewek długoterminowych

Dla zdrowia naszych oczu oraz najlepszych rezultatów noszenia soczewek kontaktowych kluczowe znaczenie ma ich prawidłowa pielęgnacja. W tym celu każdy użytkownik szkieł kontaktowych wraz z soczewkami powinien zaopatrzyć się w dodatkowe produkty służące do ich pielęgnacji. Do najważniejszych z nich należy płyn Renu Multiplus, który idealnie sprawdza się nie tylko do przechowywania soczewek, ale także do ich utrzymania w dobrym stanie oraz właściwej higienie.

Płyn Renu Multiplus świetnie usuwa ze szkieł kontaktowych osad białkowy, który ma tendencję do tworzenia się na nich w trakcie użytkowania, dezynfekuje soczewki oraz dodatkowo nawilża ich powierzchnię. Używając go do codziennej pielęgnacji soczewek możemy mieć więc pewność, że noszenie szkieł będzie bezpieczne oraz zdrowe dla naszych oczu.

Pielęgnacja soczewek krok po kroku

Użytkownicy soczewek długoterminowych muszą co wieczór pamiętać o ich zdjęciu oraz dokładnym przemyciu ich powierzchni za pomocą płynu dezynfekującego. Płyn Renu Multiplus umieszczamy również w pojemniku do przechowywania soczewek pamiętając, aby codziennie wymieniać go na świeży. Po włożeniu oczyszczonych z osadu soczewek do pojemnika wypełnionego płynem szczelnie go zamykamy i tak pozostawiamy na całą noc. Z rana nasze soczewki będą od razu gotowe do ponownego założenia oraz pozwolą nam przez cały dzień cieszyć się świetną ostrością widzenia oraz wygodą, jaką zapewnia korzystanie ze szkieł kontaktowych.