Ogłoszenia Płock na Ploczak.pl > Wiadomości > Jak wygląda praca górnika? Zobacz górnictwo na starych zdjęciach. Niech żyje nam górniczy stan!

Jak wygląda praca górnika? Zobacz górnictwo na starych zdjęciach. Niech żyje nam górniczy stan!Polskie górnictwo, choć nie każdy ma tego świadomość, zaczęło się już w średniowieczu. Wówczas przede wszystkim zajmowaliśmy się wydobyciem soli. Obecnie już od dłuższego czasu w Polsce z górnictwem najbardziej kojarzy się Śląsk, gdzie jest ono najbardziej rozwinięte. Tutaj wydobywa się przede wszystkim węgiel kamienny. Wyjątkowym dniem dla wszystkim górników jest 4 grudnia - Barbórka, czyli dzień św. Barbary, która patronuje dobrej śmierci i trudnej pracy. Wtedy odbywają się msze, uroczyste spotkania oraz przyznaje się odznaczenia górnikom za ich pracę. Na co dzień jednak górnictwo to przede wszystkim trudna i niebezpieczna praca. Jesteście ciekawi, jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu? Zobaczcie w naszej galerii!

Przeczytaj więcej: http://plock.naszemiasto.pl/artykul/jak-wyglada-praca-gornika-zobacz-gornictwo-na-starych,4903768,gal,t,id,tm.html